Zęby ważna rzecz, gdzie je leczyć?

e): Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni. Zę

Zęby ważna rzecz, gdzie je leczyć?

Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):

Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Praktykowanie chirurgii stomatologicznej

Chirurdzy stomatologiczni są szczególnego rodzaju dentystami. Posiadają oni bardzo dobre wykształcenie stomatologiczne, a jednocześnie chirurgiczne. Dzięki temu są w stanie wykonywać na zębach bardziej skomplikowane zabiegi. Do takich zabiegów należą ekstrakcje zębów, ekstrakcje zatrzymanych zębów i dziąseł.

Wykonywanie tego rodzaju zabiegów bywa bardzo trudne, dlatego wykonywanie zabiegów chirurgii stomatologicznej musi być bardzo dobrze przygotowywane i może odbywać się jedynie w dobrze wyposażonych gabinetach. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na przeprowadzanie bardzo bezpiecznych zabiegów, które są w stanie uratować zdrowie wszystkim pacjentom. Dlatego bardzo często doceniają oni fakt, że mogą odbywać zabiegi stomatologii chirurgicznej.


Na szczycie korzenia (apex radicis dentis)

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka