O sporcie i rekreacji - wspinaczka

ezpiecznego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, k

O sporcie i rekreacji - wspinaczka Zapraszamy na zakupy do sklepu! Dla tych, którzy nie boją się wysokości

Duży sklep ze sprzętem wspinaczkowym

Każdy amator górskich wspinaczek musi posiadać do ich bezpiecznego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, które organizują duże wycieczki górskie najodpowiedniejszy będzie duży sklep ze sprzętem wspinaczkowym, w którym znajdą wiele wspinaczkowych akcesoriów, a do tego różne dodatkowe sprzęty przydatne w górach. Osoby mieszkające w pobliżu centrum będą dodatkowo poszukiwały sklepów ze sprzętem wspinaczkowym położonych w centrum miasta, a osoby lubiące chodzić po centrach handlowych będą wybierały takie z nich, w których znajdują się również sklepy ze sprzętem wspinaczkowym.


Wspinaczka, a ryzyko

W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).

Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.

Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.

Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko


Najważniejsze jest bezpieczeństwie

Lubimy góry. Spędzamy wakacje w Tatrach, czy w Sudetach, chodzimy nad Morskie Oko, czy na Orlą Perć. My, Polacy lubimy górskie krajobrazy, lubimy piesze wycieczki i wspinaczkę. Jednak jest jeden problem z tą naszą miłością do gór - bardzo często w wysokie góry wybieramy się nieprzygotowani.

To nie jest prawda, że jest bezpiecznie "z marszu" w dowolnych butach, z dowolnym plecakiem ruszyć na wysokogórski szlak. Zwłaszcza w warunkach kiedy pogoda może spłatać figla. Pamiętaj - zanim wyjdziesz w góry zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeżeli zabierasz ze sobą dzieci - wtedy weź także pod uwagę ich ograniczenia. Niestety, na szlakach można spotkać nieodpowiedzialnych rodziców, którzy wręcz na siłę wloką swoje zmęczone wysiłkiem dzieci.