Jak mierzyć czas?

więc absolutny i obiektywnie jednakowy w całym wszechświecie. George Berkeley oponował, iż bez umysłu, który by postrzegał ruch, sama idea czasu staje się zwykłą iluzją. Także Leibniz sprzeciwiał się teorii Newtona utrzymując, że

Jak mierzyć czas?

Według Newtona istnieje tylko jeden uniwersalny

Według Newtona istnieje tylko jeden, uniwersalny i wszechobejmujący czas ? płynie on w jednostajnym tempie i nic nie wywiera na niego wpływu. Jest więc absolutny i obiektywnie jednakowy w całym wszechświecie. George Berkeley oponował, iż bez umysłu, który by postrzegał ruch, sama idea czasu staje się zwykłą iluzją. Także Leibniz sprzeciwiał się teorii Newtona utrzymując, że czas jest porządkiem następstwa zdarzeń zachodzących w świecie - bez świata (zdarzeń) nie może być mowy o żadnym czasie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas


Zegarek ? gadżet dla ciebie

Nowoczesne gadżety to oczko w głowie niejednego zwolennika nowych, oryginalnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają codzienne życie. Przykładem mogą być chociażby nowoczesne . Nie spełniają one dzisiaj funkcji już tylko i wyłącznie polegającej na wskazywaniu czasu, ale można za ich pomocą zrealizować wiele innych rzeczy. Obecnie z sklepach z zegarkami można kupić z różnym mechanizmem, mogą to być także różne modele: smartwatche, hybrydowe, z kalkulatorem, wodoodporne i wiele innych modeli. Taki zegarek może być ciekawym gadżetem, za pomocą którego nie tylko będziemy przykuwać uwagę, ale także ułatwimy sobie codzienne życie.


QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.

Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.

Na schemacie:

W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.

Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości

Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy