I na elewację, i do wnętrza - więcej o sztukaterii

sztukaterii jest preferowanych w konkretnym sklepie. Taka sztukateria zwykle jest także bardzo charakterystyczna i posiada świetnie dobrane kolory, a jednocześnie pozostaje niezwykle stylowa. Dzięki temu może sprawdzić się w każd

I na elewację, i do wnętrza - więcej o sztukaterii

Charakterystyczna sztukateria

Sztukateria może być wykonywana na specjalne zamówienie. Wówczas jest ona tworzona w oparciu o życzenia klientów, a nie o to, jaki styl wykonywania sztukaterii jest preferowanych w konkretnym sklepie. Taka sztukateria zwykle jest także bardzo charakterystyczna i posiada świetnie dobrane kolory, a jednocześnie pozostaje niezwykle stylowa. Dzięki temu może sprawdzić się w każdego rodzaju pomieszczeniu. Jej wyrazistość sprawia, że każde pomieszczenie, w którym została umieszczona zupełnie innego wyrazu i może uchodzić za najważniejsze pomieszczenie znajdujące się w konkretnym budynku. Wobec tego wydaje się, że warto wydać nawet większą kwotę pieniędzy na to, aby udało się zamieścić w konkretnym budynku pięknie wyglądającą i wyrazistą sztukaterię.


Przenosił siły ściskające

Zwornik, klucz ? szczytowy kliniec łuku lub niektórych typów sklepienia, zazwyczaj bogato profilowany i zdobiony dekorem rzeźbiarskim, wykonany z kamienia lub ceramiki, charakterystyczny dla gotyckich sklepień krzyżowo-żebrowych.

Usytuowany jest w najwyższym punkcie sklepienia lub łęku. Określany też jako kliniec szczytowy, kliniec kluczowy. Zazwyczaj o nieco większych wymiarach niż pozostałe ciosy kamienne lub cegły. Przenosił siły ściskające. Określenie klucz częściej stosuje się w odniesieniu do łęku, archiwolty, natomiast zwornik w odniesieniu do sklepienia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwornik_(architektura)


Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną jak

Pilaster ? lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara ustawionego przy ścianie, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych. W starożytności pilastry występowały dużo rzadziej niż półkolumny i używane były głównie w architekturze rzymskiej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilaster