Artykuł o wystroju okien

konsumenckiego wyboru, jak dobrać roletę do okna i wnętrza? To nie są pytania, na które można...znaleźć jedną i uniwersalną odpowiedź, zwłaszcza że jest kilka typów rolet. Rolety można podzielić na te standardowe i na wymiar. Z

Dodane: 10-04-2015 11:25
Artykuł o wystroju okien Dekoracja okien to naprawdę ważny element wystroju. Żaluzje, rolety, czy zasłony? Co wybrać?

Jak wybierać rolety?

Jak wybrać roletę? Na co zwracać uwagę, przed dokonaniem konsumenckiego wyboru, jak dobrać roletę do okna i wnętrza?

To nie są pytania, na które można...znaleźć jedną i uniwersalną odpowiedź, zwłaszcza że jest kilka typów rolet.

Rolety można podzielić na te standardowe i na wymiar. Z pewnością te pierwsze będą tańsze, ale jeśli nasze okno nie jest standardowe, to trudno - musimy zainwestować w rolety na wymiar. Na wymiar trzeba także wybrać rolety na okna dachowe.


Sposób na zasłanianie okien

Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.

Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.


Jak kosztowne są rolety?

Rolety nie są zbyt tanie, prościej i taniej można zmienić kolor ścian, niż kupić nowe rolety. Z tego powodu trzeba dobrze zastanowić się nad kolorem, ja polecam wybrać coś neutralnego, w dość stonowanych odcieniach. Dobre będą wszystkie odcienie szarości, biel, delikatne beże, ewentualnie jasne brązy. Intensywne kolory wymagają dopasowania do nich wystroju całego pomieszczenia, dlatego odradzam taki wybór.

Ważny jest rodzaj mocowania, ale większość modeli jest uniwersalna - można je założyć na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj montuje się rolety do ramy okna, ale takie rozwiązanie ma również wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).


Czym zasłaniać?

Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna bywa koniecznością - nikt nie lubi ostrego słońca padającego na monitor, czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Z tego powodu większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.

Wybór pomiędzy jednym, a drugim produktem nie jest łatwy. W poprzedniej epoce żaluzje były znacznie popularniejsze, ale rolet jeszcze w naszych sklepach zwyczajnie nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Dużą różnicą jest jednak materiał, z którego są zrobione. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.


Rolety nieprzepuszczalne

Od jakiegoś czasu coraz częściej w oknach Polacy zakładają drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo estetyczne, często nie pasują do okna, ale o tym w innym artykule. Drewniane żaluzje dają prawie 100% nieprzepuszczalność, są więc całkiem skuteczną osłoną. Są jednak dość drogie, zwłaszcza wykonane na zamówienie - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są trwałe, nie blakną od światła i dobrze się prezentują.

Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.